Vodja projekta: Simon Kerma
Simon Kerma je doktor geografskih znanosti in sociolog kulture. Poučuje kot docent na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za turistične študije – Turistici v Portorožu, kjer je predstojnik Katedre za kulturni turizem. Je tudi eden od ustanoviteljev Centra za gastronomijo in kulturo vina Univerze na Primorskem. Njegova raziskovalna področja so geografija turizma, kulturni turizem, vinski in kulinarični turizem, trajnostni turizem, ekoturizem in razvoj turizma na podeželju. Je sourednik nekaj strokovnih in znanstvenih monografij ter avtor oz. soavtor številnih znanstvenih prispevkov in člankov, ki so bili objavljeni v domačih in tujih znanstvenih revijah/založbah (npr. Academica Turistica, Annales, Geoadria, Geografski vestnik, Region and regionalism, ZRC SAZU). Bil je tudi član organizacijskih odborov več domačih in mednarodnih znanstvenih konferenc ter poletnih šol.
Raziskovalci:
UP FTŠ Turistica
Igor Jurinčič je izredni profesor na Fakulteti za turistične študije Portorož – TURISTICA Univerza na Primorskem. Njegova raziskovalna področja so turistična geografija, prostorsko načrtovanje turizma, trajnosti turizem in vinski turizem. Je avtor oz. soavtor več knjig in številnih znanstvenih člankov. Njegovi članki so bili objavljeni v številnih znanstvenih revijah kot na primer Tourism, International Journal of Sustainable Development and Planning, Hotel-link, Academica Turistica, Dela, Varstvo narave, Geografski glasnik in Informatica. Sodeloval je pri številnih domačih in mednarodnih projektih z uporabnimi rezultati za razvoj turizma. Bil je tudi predstojnik Mediteranskega inštituta za raziskave v turizmu in katedre za management turističnih destinacij ter prodekan za znanstveno-raziskovalno dejavnost na Turistici.
Emil Juvan je docent za področje poslovno – organizacijskih znanosti v turizmu na Fakulteti za Turistične študije Turistica, Univerza na Primorskem. Svojo izobraževalno pot je v celoti usmeril na področje gostinstva in turizma na izobraževalnih inštitucijah v Sloveniji, ZDA in v Avstraliji. Leta 2015 je na The University of Queensland, UQ Business School pridobil naziv Doctor of Philosophy, pred tem pa naziva Magister znanosti (FDV, Univerza v Ljubljani) in Magister turizma (FTŠ, Univerza na Primorskem).
Aleš Gačnik je doktor etnoloških znanosti in sociolog kulture. Poučuje kot docent na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za turistične študije – Turistici v Portorožu. Med leti 2012 – 2017 je bil predstojnik Katedre za kulturni turizem in kulturno dediščino, od leta 2017 dalje pa namestnik predstojnika Katedre za kulturni turizem, pridružene v UNESCO univerzitetni mreži »Kultura, turizem, razvoj« (Sorbona, Pariz). Je ustanovitelj in vodja Centra za gastronomijo in kulturo vina Univerze na Primorskem. Njegova raziskovalna področja so dediščinski / kulturni turizem in kulturna dediščina, vinski / kulinarični / gastronomski turizem, razvoj turizma na podeželju. muzeji / muzeologija in turizem, kultura mask in turizem… Je urednik ali sourednik večih znanstvenih, strokovnih in umetniških monografij ter avtor oz. soavtor številnih znanstvenih prispevkov in člankov, ki so bili objavljeni v domačih in tujih znanstvenih revijah / založbah Bil je tudi vodja ali član organizacijskih odborov več domačih in mednarodnih znanstvenih konferenc, poletnih šol ter raziskovalnih taborov. Je ekspertni član Mednarodnega inštituta za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem (Barcelona, Španija) ter član ekspertne skupine za izbor najboljših gostiln na Slovenskem. Prejemnik večih nacionalnih in mednarodnih nagrad in priznanj
Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede
Dr. Martina Bavec je redna profesorica habilitirana na Univerzi v Mariboru leta 2011 za področje poljedelstva z zelenjadarstvom. Njeno delo sega na širše področje kmetijstva s poudarkom na zelenjadarstvu, poljedelstvu, ekološkem kmetijstvu, vplivih kmetijstva na okolje in vplivu pridelovalnih sistemov na kakovost hrane, kar je bila tudi tematika temeljnega raziskovalnega projekta, ki ga je vodila. Vodila ali sodelovala je pri številnih aplikativnih in ciljnih raziskovalnih projektih ter tudi mednarodnih – slednjih zlasti s področja ekološkega kmetijstva. Aktivno sodeluje v več mednarodnih združenjih (ISHS, FQH, ENOAT) in je predavala na številnih univerzah v tujini v okviru poletnih šol ali rednega programa kot gostujoča predavateljica. V letih 2015-2017 je vodila ciljni raziskovalni projekt Ekološka živila v gastronomiji in s teamom sodelavcev sooblikuje sektor ekološkega kmetijstva v Sloveniji in širše. COBISS izpis red. prof. dr. Martine Bavec obsega preko 900 bibliografskih enot. Samostojno ali v soavtorstvu je objavila 58 izvirnih znanstvenih in preglednih znanstvenih člankov ter okoli 300 drugih znanstvenih in strokovnih člankov vključno s poglavji v več znanstvenih monografijah. Bila je mentorica pri treh doktorskih disertacijah in somentorica pri dveh ter mentorica številnih diplomskih nalog različnih stopenj. Je tudi soavtorica znanstvene monografije izdane v ZDA Organic production and use of alternative crops (Taylor and Francis CRC Press; 2006; Bavec F & Bavec M), ki je v prevodu izšla tudi v makedonskem jeziku.
Dr. Martina Robačer, višja predavateljica na Univerzi v Mariboru za področje hortikulture. Njeno pedagoško in raziskovalno delo je vezano predvsem na področje hortikulture, ekološkega kmetijstva ter ekološkega kmetijstva v povezavi s turizmom. Ima dolgoletne izkušnje z delom v certifikacijskem organu kot kontrolorka, koordinatorka in certifikatorka. Sodelovala je v različnih nacionalnih in mednarodnih projektih ter pri organizaciji različnih simpozijev. Je članica skupine za presojo inputov primernih za ekološko kmetijstvo.
Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
Barbara Lampič
Irma Potočnik Slavič je redna profesorica na Oddelku za geografijo (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani). Raziskovalno in pedagoško se ukvarja z razvojem podeželja, lokalnim in regionalnim razvojem.
Dejan Cigale je zaposlen na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo sega na različna področja družbene geografije, v največji meri pa se ukvarja z geografijo turizma in prostega časa. Je soavtor ali avtor več znanstvenih monografij in vrste člankov, objavljenih v domačih in tujih revijah.
Univerza na Primorskem, Fakulteta za management
Prof. dr. Štefan Bojnec je redni profesor za ekonomijo in predstojnik katedre za ekonomijo na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Kot raziskovalec in gostujoči profesor je deloval na več inštitutih in univerzah v več državah v Evropi, v ZDA in v Aziji. Njegova raziskovalna in pedagoška področja so: ekonomika podjetja, mednarodna ekonomija, teorija in analiza strukture trga, zgodovina ekonomske misli, ekonomska politika, sektorske ekonomike (kmetijstvo in okolje, turizem, energetika, izobraževanje in zaposlovanje, obramba in mir, druge industrijske in storitvene dejavnosti), regionalni razvoj in razvoj podeželja ter trajnostni razvoj gospodarstva. Sodeloval je pri več domačih in tujih raziskovalnih projektih, vključno pri več projektih EU-Phare ACE in projektih EU-COST ter EU projektih 7. okvirnega programa. Nadalje je sodeloval pri več multilateralnih in bilateralnih projektih z različnimi državami. Bil je tudi član več ekspertnih skupin, na primer pri Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj, Evropski komisiji, Združenih narodih (ZN), Svetovni banki in Nemški družbi za tehnično sodelovanje (GTZ). V letih 1996-1997 je bil zaposlen na Organizaciji ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Njegova bibliografija obsega okrog 1.700 bibliografskih zapisov, od tega okrog 290 izvirnih znanstvenih člankov v mednarodnih znanstvenih revijah, več kot 135 objav v vodilnih svetovnih znanstvenih (JCR, SNIP, WoS) revijah in več kot 150 objav v revijah Scopus večinoma kot edini avtor ali skupaj z enim soavtorjem ter pri enem z več kot s tremi soavtorji. V letu 2008 je prejel Zoisovo priznanje za pomembne znanstvenoraziskovalne dosežke na področju ekonomije. Poleg zaključenih šestnajstih mentorstev in štirih somentorstev pri doktorski disertaciji je bil mentor pri štiriinpetdesetih (znanstvenih) magistrskih nalogah, več bolonjskih magistrskih nalogah in diplomskih nalogah. Bil je mentor osmim mladim raziskovalcem, od tega jih je sedem zaključilo usposabljanje, en pa se še usposablja. Društvo mladih raziskovalcev Slovenije ga je v zadnjih letih uvrščalo v najožji finalni izbor najboljših mentorjev doktorskim študentom za Mentorja leta. Prejel je več priznanj doma in v tujini, med njimi »častni profesor« National University of Life and Environmental Sciences iz Ukrajine v Kijevu.
Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje
Prof. dr. Tina Vukasović je rojena 1975 na Ptuju, kjer je obiskovala osnovno šolo. Šolanje je nadaljevala z vpisom v športni oddelek II. Gimnazije v Mariboru. Po opravljeni maturi (1994) se je odločila za študij marketinga na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru, kjer je diplomirala leta 1999. Še v istem letu se je zaposlila v strateškem marketingu Perutnine Ptuj ter tam delala do leta 2012. S študijem je nadaljevala ob delu, magistrirala je iz ekonomije in poslovnih ved na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru (2003), doktorirala pa na Fakulteti za management Univerze na Primorskem v Kopru (2010). Od leta 2012 je zaposlena kot visokošolska učiteljica na Mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije v Celju ter Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem v Kopru, od leta 2013 pa še na Doba Fakulteti za uporabne poslovne in družbene vede v Mariboru. Senat Univerze na Primorskem jo je leta 2021 izvolil v redno profesorico za področje trženja in znanstveno svetnico.Mednarodno deluje kot raziskovalka in strokovnjakinja na področju visokošolskega izobraževanja in na različnih področjih trženja, s poudarkom na raziskavah s področja nakupnega vedenja potrošnikov. Pri tem jo odlikuje interdisciplinaren pristop in široka mednarodna vpetost. Sodeluje s tujimi univerzami in raziskovalnimi ustanovami. Je članica uredniških odborov mednarodnih znanstvenih konferenc. Njene znanstvene objave obsegajo tako številne izvirne znanstvene članke v tujih in domačih mednarodnih revijah, kakor tudi znanstvene monografske publikacije, kjer predstavlja rezultate svojega dela.
Dr. Dunja Bandelj je izredna profesorica na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, kjer predava na študijskih programih Sredozemsko kmetijstvo, Bioinformatika, Biopsihologija in Varstvena biologija. Trenutno je prodekanja za študijske zadeve, koordinatorica visokošolskega strokovnega študijskega progama Sredozemsko kmetijstvo in predstojnica Oddelka za aplikativno naravoslovje. Sodelovala je na številnih mednarodnih in nacionalnih raziskovalnih projektih in programih kot aktivna raziskovalka ali koordinatorica projektov na področju biotehniških ved in biotehnologije. Njeno raziskovalno področje obsega celostno proučevanje sredozemskih rastlin, genetiko, biotehnologijo, agroekologijo in proučevanje zdravstvenega stanja in biotske raznovrstnost v agroekosistemih. Kot članica Znanstvenega in strateškega svetovalnega telesa (SSAB) je v okviru programa ARIMNet2 (Coordination of Agricultural Research in the Mediterranean) sodelovala pri pripravi dokument SRIA (Strateška raziskovalna in inovacijska agenda), ki povzema ključne prioritete EU in sredozemskih držav na področju raziskav, razvoja in inovacij v sredozemskem kmetijstvu. Poleg tega je članica Sveta za oljkarstvo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS.
Dr. Alenka Baruca Arbeiter je na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Oddelku za aplikativno naravoslovje zaposlena kot asistentka z doktoratom in izvaja različne laboratorijske vaje in terenske vaje s področja genetike, varstva rastlin, agroekologije in žlahtnjenja rastlin v okviru študijskih programov Sredozemsko kmetijstvo, Biopsihologija, Varstvena biologija in Bioinformatika. Vsa leta zaposlitve je aktivno vključena v delo nacionalnih in mednarodnih projektov, v okviru katerih je sodelovala pri popisu biotske raznovrstnosti v oljčnih nasadih, pri vrednotenju sort granatnega jabolka, pri proučevanje biologije opraševanja in kompatibilnosti oljčnih sort ter pri odkrivanju potvorb pri predelanih ribiških proizvodih. Trenutno se v okviru podoktorskega projekta ukvarja z laškim smiljem in njegovim potencialom za pridelavo in predelavo v Sloveniji, saj ima rastlina številne uporabne vrednosti v živilski in farmacevtski industriji.
Dr. Matjaž Hladnik je zaposlen na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, na Oddelku za aplikativno naravoslovje. Kot docent sodeluje pri izvajanju predmetov s področja rastlinske biotehnologije in bioinformatike v okviru študijskih programov Sredozemsko kmetijstvo, Biopsihologija in Bioinformatika. Poleg tega je koordinator študijskega programa Bioinformatika. Njegovo raziskovalno delo vključuje genetske analize za proučevanje rastlinskih genskih virov, za analizo združb mikroorganizmov in proučevanje vpliva le-teh na zdravstveno stanje kmetijskih rastlin. Na področju vinogradništva se posveča tudi tehnologiji pridelave vinske trte.