PORTUGALSKI UTRIPI: Izmenjava v Lizboni
Tip mobilnosti (praksa/študij): študij
Naziv gostujoče institucije in kraj: Universidade Lusófona
Ime programa mobilnosti: Erasmus+
Tri namigi/priporočila
- Naučite se osnov portugalščine: Čeprav mnogi govorijo angleško, bo znanje osnovnih fraz v portugalščini zelo koristno in cenjeno. Pozanimajte se če vaša univerza ponuja tečaj in se ga udeležite.
- Finance: Priporočam, da že nekaj mesecev pred začetkom mobilnosti začnete varčevati denar, saj evropska sredstva najverjetneje ne bodo dovolj, če želite popolnoma izkoristiti svojo izmenjavo. Prav tako si pripravite finančni načrt in spremljajte svoje stroške ter izkoristite vse ugodnosti in popuste, ki jih lahko uveljavite kot študent.
- Izkoristite javni prevoz: S kartico "Navegante – Carris Metropolitana" lahko uporabljate metro, avtobus, vlak in trajekt, kar omogoča enostavno raziskovanje celotne Lizbone in bližnjih krajev. Prav tako lahko preprosto pridete do drugih mest po Portugalski, zato priporočam čim več izletov, da izkoristite to izjemno priložnost.
Zakaj »Lusófona« oz »Portugalska«?
To destinacijo in univerzo sem izbrala, ker sem si vedno želela vsaj za nekaj časa živeti na Portugalskem zaradi toplega podnebja, prijaznih ljudi, počasnejšega življenja ter bogatega kulturnega in zgodovinskega ozadja.
Informacije o univerzi sem si ogledala na njihovi spletni strani in po nekaj spremembah v učnem načrtu smo vse uredili in našli ustrezne predmete, da so se ujemali s predmeti programa Management turističnih destinacij.
Gostujoča univerza
Univerza Lusófona je sestavljena iz več fakultet. Jaz sem obiskovala fakulteto ECEO - Escola Ciências Económicas e Organizações. Predavanja so bila v večini v portugalščini, tako da mi tistih ni bilo potrebno obiskovati in sem dobila kakšno drugo zadolžitev, kot npr. seminarske naloge in predstavitve. Pri nekaterih predmetih pa so profesorji kombinirali in predavali v angleščini in portugalščini.
Nastanitev
Moja gostujoča univerza ni ponujala nobenih študentskih domov, zato smo si morali nastanitve poiskati sami. Pri tem sem imela velike težave, saj je bilo vse zelo drago ali pa najemodajalci niso odgovarjali na sporočila. Nekaj dni pred odhodom na Portugalsko so se moji problemi še povečali, ker mi gospa, pri kateri sem rezervirala sobo, ni več odgovarjala. Zavedala sem se, da sem bila žrtev prevare. Tako sem dva dni pred odhodom še vedno iskala, kje bom spala ob prihodu v Lizbono. Na srečo je moj oče poznal nekaj Portugalcev, ki so se prijazno in hitro organizirali ter mi našli nastanitev. Našli so starejšo gospo, pri kateri sem sprva mislila ostati le dva tedna, dokler ne najdem druge nastanitve. Ker sva se tako dobro ujeli, mi je ponudila, da ostanem kolikor časa želim. Plačevala sem 400 € na mesec za najemnino, vendar sem živela praktično sama v hiši z vrtom (gospe večino časa ni bilo doma) v lepi soseski. Medtem so nekateri moji prijatelji plačevali toliko ali še več za sobo, ki so jo delili z vsaj štirimi drugimi študenti. Kljub prevari in izgubi denarja sem vesela, da se je vse izteklo tako, kot se je, saj sem zaradi tega lahko živela tam.
Stroški
Lizbona je prestolnica in temu primerne so tudi cene; najemnine so drage, cene v trgovinah pa se lahko primerjajo s cenami v Ljubljani. Evropska Erasmus finančna sredstva so dovolj za pokritje osnovnih stroškov, vendar toplo priporočam, da imate poleg tega še dovolj svojega denarja, da lahko Lizbono doživite v polni luči, sploh če boste tam preživeli dva semestra. Javni prevoz je dobro urejen in cenovno ugoden, jaz sem za svojo metro kartico na začetku plačevala 30 € na mesec, potem pa so v drugem semestru uvedli nov zakon, da je javni prevoz zastonj za študente do 23. leta.
Kulinarika & študentska prehrana
Portugalska kulinarika je raznolika in okusna. Priporočam, da poskusite pasteis de nata (tradicionalno portugalsko slaščico) in bacalhau (polenovka na različne načine) ter zelo dobra portugalska vina. Študentje se pogosto prehranjujejo v menzah, kjer so cene ugodne, hrana pa okusna.
Urejenost javnega prevoza
Javni prevoz v Lizboni je odlično povezan, vendar so predvsem avtobusi zelo nezanesljivi, ker skoraj vedno zamujajo in kdaj sploh ne pridejo; tako da za obisk fakultete priporočam uporabo metroja. Metro, avtobusi in tramvaji omogočajo enostaven in hiter prevoz po mestu. Za študente je na voljo mesečna karta, ki je cenovno zelo ugodna. Priporočam tudi uporabo vlakov za raziskovanje okoliških krajev.
Lokalna kultura, navade, stereotipi in realnost
Pred odhodom v Lizbono nisem vedela, kaj pričakovati, saj sem to mesto obiskala prvič. Kljub temu sem že takrat čutila, da mi bo Lizbona zelo všeč in da bom želela podaljšati izmenjavo še za en semester (kar sem nato tudi storila že po zelo kratkem času bivanja tam). Mesto je polno življenja, ljudje so prijazni in gostoljubni. Lokalna kultura je bogata in raznolika. Lizbončani so zelo ponosni na svojo zgodovino in tradicijo. Seveda sem se morala nekoliko prilagoditi drugačnemu, predvsem bolj počasnemu načinu življenja in navadam, vendar sem se hitro navadila. Malce me je presenetilo, kako pozno začnejo svoj dan, kdaj odidejo na delo in posledično, kdaj gredo zvečer ven.
Zanimivi kraji & aktivnosti
Med izmenjavo sem obiskala številne zanimive kraje, kot so Sintra, Fatima, Ericeira, Mafra, Cascais, Porto, Peniche, Nazare in otok Sao Miguel (Azori). Vsak od teh krajev ponuja edinstveno izkušnjo in je vreden obiska. Prav tako toplo priporočam obisk muzejev, galerij in drugih kulturnih ustanov. Žal mi je, da mi ni uspelo obiskati Maroko, saj so iz Lizbone na voljo zelo ugodne letalske karte za to destinacijo, prav tako za Azore in Madeiro. Zato vsem priporočam, da izkoristite to priložnost, če jo boste imeli.
Življenje po predavanjih
Po predavanjih je bilo vedno veliko aktivnosti in dogodkov za študente. Študentski klubi in organizacije so pripravljali različne dogodke, od športnih aktivnosti do kulturnih izletov. Priporočam pridružitev klubom kot so ESN ali ELL. To sta dva glavna kluba za Erasmus študente v Lizboni. Lizbona je znana po svojem nočnem življenju, vendar je pomembno biti previden in se izogibati nevarnim območjem.
PROS & CONS
Pros:
- Prijazni in gostoljubni ljudje
- Sproščen način življenja
- Bogata kulturna in zgodovinska dediščina
- Možnost surfanja na bližnjih obalah
- Nepozabne izkušnje v vsakodnevnem življenju
- Veliko priložnosti za pridobitev novih znanj in prijateljstev
- Veliko dogajanja za študente
- Veliko parkov in mest za druženje
Cons:
- Neodzivnost profesorjev in njihovo slabo znanje angleščine
- Pozimi je velikokrat zunaj bolj toplo kot v stavbah
- Nevarnost žeparjev in morebitnih napadov
- Policija je na žalost pogosto neučinkovita
Rebeka Anžič
Več info: rebeka.anzic0@gmail.com